Ana Sayfa Haberler ‘Romanlar Çok Güçlü İnsanlar’

‘Romanlar Çok Güçlü İnsanlar’

Halil İbrahim Nurbel

Bizim bir Roman milli boksörümüz var, hiç duydunuz mu? Adı Muhammed Saçlı. 15 yaşında. Son olarak Türkiye Milli Takımı’nı temsilen katıldığı Uluslararası Gagauz Yeri Yıldız Erkekler Boks Turnuvası’nda, erkekler 52 kiloda şampiyon oldu ve altın madalya kazandı.

Başarıları arasında Türkiye şampiyonluğu olan ve yurtdışında milli takımı temsil eden Muhammed, geçen Eylül ayında Bulgaristan’da katıldığı Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası’nda da erkekler 48 kiloda Avrupa üçüncüsü olmuştu.

Mersin’de büyüdü Muhammed. Ben onunla geçen yıl tanışmıştım. Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’nda koordinatörlüğünü yürüttüğüm “Okulum Umudumdur” projesi kapsamında TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) sınavına hazırlanan Roman öğrencileri çalıştırıyordum. Muhammed de 8. sınıftaydı ve derslerimize katılanlardan biriydi. Ne kadar dürüst, cana yakın ve saygılı bir genç olduğunu o zaman fark ettim. Bana sporu çok sevdiğini, hatta ileride Muhammed Ali gibi bir boksör olmak istediğini söyledi. Onu teşvik etmek için Muhammed Ali’nin hayatını anlatan bir kitap hediye ettim. Kitabı görünce çok mutlu olmuş, bir çırpıda okuduğunu söylemişti.

Boksa ilgisi çocukluk yıllarına uzanıyor. Çocukken geceleri büyük bir hevesle boks maçları izleyen Muhammed, bir gün babasına “Beni boksa yazdır” demiş. Babası da onu Mersin Boks İhtisas Spor Kulübü’ne götürmüş. Hocaları onda bir ışık görmüşler ve elinden tutmuşlar. Muhammed de onların emeklerini boşa çıkarmadı ve başarılı bir boksör olmayı başardı. Yeni transfer olduğu Ankara’daki Aski Spor Kulübü’nde boksa devam eden Muhammed, gelecekte iyi bir boksör olmak istiyor. Hangi boksörü kendisine örnek aldığını sorduğumda ise tereddüt etmeden “Muhammed Ali” diyor.

Muhammed’e bir Roman olarak neler hissettiğini sorduğumda, bana “Romanlar çok güçlü insanlar” diye cevap veriyor. Romanların istediği yere gelebilecek yeterlikte olduğunu vurgulayan Muhammed, gençlere istediklerinin peşinden koşmaları gerektiğini söylüyor; çocuklara ve gençlere spora başlamalarını tavsiye ediyor. Muhammed hem okula gitmekte hem de boksa devam etmekte kararlı. Üniversite okumak, beden eğitimi öğretmeni olmak istiyor.

Muhammed’in sözlerine katılıyorum. Romanlar çok güçlü insanlar. Kendilerine inandıkları ve istedikleri için mücadele ettikleri zaman başarıda peşinden geliyor. Fakat Romanlar hakkında o kadar fazla önyargı var ki, bu yargıların kırılması için Muhammed gibi nice rol modellerine ihtiyacımız var. Romanların sadece müzikte değil, başka alanlarda başarılı olması ve bunun toplum tarafından görülmesi beni çok mutlu ediyor. Maalesef Roman toplumunda yetişen bireylerin özgüven ve motivasyon eksikliği var. Bir Roman gencinin başarılı olması, onu takip edecek diğer gençlere özgüven ve motivasyon veriyor. Muhammed ile gurur duyuyorum.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular