Ana Sayfa Haberler Ankara'da 8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlandı

Ankara’da 8 Nisan Dünya Romanlar Günü Kutlandı

Ankara merkezli Roman Hakları Derneği, Avrupa Birliği Delegasyonu’nun desteği ile Kale Mahallesi’nde 8 Nisan Dünya Romanlar Günü etkinliği gerçekleştirdi.

Stratejik davalama, Roman derneklerin kapasitesini geliştirme, dezavantajlı çocuklara bilim ve sanat merkezi kurma, saha çalışmaları, lobi faaliyetleri gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren Roman Hakları Derneği yakın bir tarihte yeni bir projeye başladı. Daha önce İstanbul Şişli’de Roman olan ve olmayan dezavantajlı çocuklar için Çimen Ev Bilim ve Sanat Merkezi’ni açan dernek, bu projenin devamı niteliğinde olan Hayal Ev’i yedi aydır gönüllü çalışmalar ile sürdürüyor. Çocukların okul hayatına devamını teşvik etmek, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak gibi hedefler ile başlanan Hayal Ev projesi ilk meyvelerini verdi. Hayal Ev’de drama atölyelerine katılan çocuklar hak temalı dört tane skeç hazırladı.

7 Nisan’da, Divan Çukurhan’da yapılan etkinliğe AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ve Büyükelçi Christian Berger eşi ile birlikte katıldı. Etkinlikten önce Hayal Ev, Büyükelçi ve beraberindeki heyet tarafından ziyaret edildi. Mahalle sakinlerinden, AB Delegasyonu’ndan ve STGM’den davetlilerin olduğu etkinlikte açılış konuşmasını Roman Hakları Derneği ve Roman Hakları Forumu (ROMFO) Başkanı Yücel Tutal yaptı. Tutal konuşmasında dernek olarak Romanların ve diğer dezavantajlı grupların temel haklara erişimini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını bundan sonra da yapmaya devam edeceklerini belirtti. Basının da ilgi gösterdiği etkinlikte Büyükelçi Berger Romanların sorunlarını AB’nin kabul ettiğini, bu sorunların çözümü için taban örgütlerinin katılımının gerekli olduğunu belirtti. Hayal Ev gönüllülerinden Göktan Yıldırım Kale Mahallesi demografik yapısı ile ilgili araştırma sonuçlarını paylaşırken gönüllü Tuğçe Demirtaş ise Hayal Ev’i anlattı. Balerin Selin Akyol’un yaptığı bale gösterisi davetlilerin büyük beğenisini topladı. Programın sonunda Hayal Ev çocuklarının oynadıkları skeçler misafirlere zaman zaman duygulu anlar yaşattı.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular