Ana Sayfa Haberler Avrupa Konseyi'nin Çingene Karşıtlığı ile Mücadele Eğitimi "Mirrors"

Avrupa Konseyi’nin Çingene Karşıtlığı ile Mücadele Eğitimi “Mirrors”

Halil İbrahim Nurbel

Avrupa Konseyi, genç Romanlara veya Roman sorunları ile ilgilenenlere yönelik 11-16 Eylül 2017 tarihlerinde Strazburg’taki Avrupa Gençlik Merkezi’nde Çingene Karşıtlığı ile Mücadele Eğitimi verdi.

Çingene Karşıtlığı nedir?

Çingene karşıtlığı; Romanlara, Sintilere, göçebelere ve kamusal hayal gücünde çingene diye damgalanmış diğer bütün gruplara karşı yapılan özel bir ayrımcılık türü olarak tanımlanıyor. Dar anlamda Roman karşıtı tutumları, nefret söylemini, olumsuz basma kalıp düşünceleri ifade etmek için kullanılsa da; çingene karşıtlığı, örtülü formları da dahil olmak üzere çok daha geniş ayrımcılık uygulamalarına sebep oluyor.

Eğitimde neler yapıldı?

Amacı, çingene karşıtlığı kavramını anlaşılması, çingene karşıtlığı ile mücadele edebilmek için becerilerin geliştirilmesi ve yeni girişimler geliştirilmesi olan eğitime; Avrupa’dan ve Türkiye’den gençler katıldı. Eğitimde, çingene karşıtlığının yanı sıra ayrımcılık, insan hakları, savunuculuk ve aktif gençlik katılımı gibi konular da işlendi. Avrupa Konseyi’nin “Mirrors” kitabına ek olarak, katılımcılar grup çalışmalarında kendi ülkelerindeki deneyimleri de paylaştı.

Olumlu deneyimlere örnek olarak Kosova ve Romanya’da bazı uygulamalar aktarıldı. Örneğin, Kosova’daki bir okulda Roman öğrencilere ayrı bir sınıf açılınca, Roman aktivist ve veliler medya kampanyası başlatarak, Roman öğrencilerin diğer öğrencilerle aynı sınıfa alınmasını sağladı. Romanya’da ise uzun süren uğraşlar sonucunda Eğitim Bakanlığı lise müfredatına Roman tarihini de ekledi. Artık tüm liselerdeki tarih kitaplarında Romanya’da Romanların köleleştirilmesi ve Nazilerin Roman soykırımı da dahil olmak üzere Roman tarihi de öğretilecek.

Eğitim sonunda ise katılımcılar arasında bir iletişim ağı oluşturuldu.

Avrupa Konseyi’nin gençlik alanındaki eğitimlerini takip etmek için http://www.coe.int/en/web/human-rights-education-youth adresini takip edebilirsiniz.

Avrupa Konseyi’nin yayınları için ise https://www.coe.int/en/web/youth/manuals-and-handbooks adresini takip edebilirsiniz.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular

Müzisyenler Hayata Dair Umudunu Kaybediyor!

  Eren Can Çekiç İzmir Karşıyaka'da  oturan 29 yaşındaki müzisyen Mehmet Mert El, yaşadığı geçim sıkıntıları ve psikolojik bunalımı sonucunda yaşamına son verdi. (Mehmet Mert El, 29) Covid-19...

REF RARE BURS PROGRAMI 2021 BAŞVURULARI TÜRKİYE’DE BAŞLADI !

Erencan Çekiç Tüm dünyada Covid-19 salgınıyla birlikte artan derin yoksulluk ve Türkiye’de Roman öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde yaşadığı sıkıntıların gölgesinde REF RARE Burs Programını REF...

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’den Nefret Suçu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Parti Meclis Üyesi ve 26. Dönem Milletvekili olan Eren Erdem, son dönemlerde parti meclis üyeleriyle birlikte İstanbul’un belirli bölgelerinde ziyaretler gerçekleştiriyor....

ROMAN MEDYA AİLESİ BÜYÜYOR

ROMAN MEDYA AİLESİ BÜYÜYOR 2015 yılında bir kaç kişinin gönüllü girişimleriyle hayata geçen Roman Medya, artık Roman Medya Ağı’nın üyesi gençler tarafından sürdürülecek. Roman Medya,...