Ana Sayfa Genel Avrupa Roman Hakları Merkezi’nden Çağrı: 31 Aile Sokakta Kalabilir

Avrupa Roman Hakları Merkezi’nden Çağrı: 31 Aile Sokakta Kalabilir

Çerkezköy Belediyesi, Tekirdağ Çerkezköy Deresi yakınlarındaki Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde ikamet eden 31 Roman ailenin evlerinden zorla tahliye edilmesine ve gecekondularının yıkılmasına karar verdi. Bu karar, 60’dan fazla okul çağındaki çocuğu evsiz bırakarak okula devamlarını sekteye uğrattı.

img-20161122-wa0000

Tahliye tebligatı yapılan aileler, Belediye tarafından zorla evlerini boşaltmak zorunda bırakıldı.

Belediye tarafından barınabilecekleri bir yer gösterilmeyen ve yeterli kira yardımı alamayan mağdur Roman vatandaşların bir kısmı akrabalarının yanına, bir kısmı da mahalledeki kısmen yıkılmış binalara sığındı.

TOKİ’den ev talepleri reddedilen ailelerden sadece bazıları Belediye’den 2.750 TL’lik maddi destek alabildi.

Roman vatandaşlar, maddi yetersizliklerin yanı sıra ev sahiplerinin Roman ailelere ev kiralamak istememesi sebebiyle de kalıcı olarak kalabilecekleri bir yer bulmalarının çok zor olduğunu belirtiyorlar.

img-20161122-wa0002

Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a birer mektup yazan Avrupa Roman Hakları Merkezi (ERRC), “20 yıldır Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde ikamet eden bu vatandaşların barınma problemlerine bir çözüm bulunamazsa, 31 ailenin sokakta kalacağını” ifade etti.

Mektubunda Belediye’nin evsiz kalan ailelere acilen barınacak yer temin etmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılaması talebini ileten ERRC, “alternatif barınma imkanı sağlanmaksızın gerçekleştirilen tahliyelerin uluslararası kurallara aykırı ve dolayısıyla yasadışı olduğunun” altını çizdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Romanların evlerinden zorla tahliye edilmesiyle ilgili emsal kararlarını hatırlatan ERRC, Belediye’yi Türkiye’nin uluslararası taahhütleriyle çelişen kanunsuz tahliyeleri ve yıkımları bir an önce durdurmaya, mağdur ailelerle uzlaşmaya ve yeni tahliyeler gerçekleşmeden önce ailelere uygun barınacak yer göstermeye davet etti.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular