Ana Sayfa Genel Avrupa Roman Hakları Merkezi’nden Çağrı: 31 Aile Sokakta Kalabilir

Avrupa Roman Hakları Merkezi’nden Çağrı: 31 Aile Sokakta Kalabilir

Çerkezköy Belediyesi, Tekirdağ Çerkezköy Deresi yakınlarındaki Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde ikamet eden 31 Roman ailenin evlerinden zorla tahliye edilmesine ve gecekondularının yıkılmasına karar verdi. Bu karar, 60’dan fazla okul çağındaki çocuğu evsiz bırakarak okula devamlarını sekteye uğrattı.

img-20161122-wa0000

Tahliye tebligatı yapılan aileler, Belediye tarafından zorla evlerini boşaltmak zorunda bırakıldı.

Belediye tarafından barınabilecekleri bir yer gösterilmeyen ve yeterli kira yardımı alamayan mağdur Roman vatandaşların bir kısmı akrabalarının yanına, bir kısmı da mahalledeki kısmen yıkılmış binalara sığındı.

TOKİ’den ev talepleri reddedilen ailelerden sadece bazıları Belediye’den 2.750 TL’lik maddi destek alabildi.

Roman vatandaşlar, maddi yetersizliklerin yanı sıra ev sahiplerinin Roman ailelere ev kiralamak istememesi sebebiyle de kalıcı olarak kalabilecekleri bir yer bulmalarının çok zor olduğunu belirtiyorlar.

img-20161122-wa0002

Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a birer mektup yazan Avrupa Roman Hakları Merkezi (ERRC), “20 yıldır Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde ikamet eden bu vatandaşların barınma problemlerine bir çözüm bulunamazsa, 31 ailenin sokakta kalacağını” ifade etti.

Mektubunda Belediye’nin evsiz kalan ailelere acilen barınacak yer temin etmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılaması talebini ileten ERRC, “alternatif barınma imkanı sağlanmaksızın gerçekleştirilen tahliyelerin uluslararası kurallara aykırı ve dolayısıyla yasadışı olduğunun” altını çizdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Romanların evlerinden zorla tahliye edilmesiyle ilgili emsal kararlarını hatırlatan ERRC, Belediye’yi Türkiye’nin uluslararası taahhütleriyle çelişen kanunsuz tahliyeleri ve yıkımları bir an önce durdurmaya, mağdur ailelerle uzlaşmaya ve yeni tahliyeler gerçekleşmeden önce ailelere uygun barınacak yer göstermeye davet etti.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular

Müzisyenler Hayata Dair Umudunu Kaybediyor!

  Eren Can Çekiç İzmir Karşıyaka'da  oturan 29 yaşındaki müzisyen Mehmet Mert El, yaşadığı geçim sıkıntıları ve psikolojik bunalımı sonucunda yaşamına son verdi. (Mehmet Mert El, 29) Covid-19...

REF RARE BURS PROGRAMI 2021 BAŞVURULARI TÜRKİYE’DE BAŞLADI !

Erencan Çekiç Tüm dünyada Covid-19 salgınıyla birlikte artan derin yoksulluk ve Türkiye’de Roman öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde yaşadığı sıkıntıların gölgesinde REF RARE Burs Programını REF...

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’den Nefret Suçu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Parti Meclis Üyesi ve 26. Dönem Milletvekili olan Eren Erdem, son dönemlerde parti meclis üyeleriyle birlikte İstanbul’un belirli bölgelerinde ziyaretler gerçekleştiriyor....

ROMAN MEDYA AİLESİ BÜYÜYOR

ROMAN MEDYA AİLESİ BÜYÜYOR 2015 yılında bir kaç kişinin gönüllü girişimleriyle hayata geçen Roman Medya, artık Roman Medya Ağı’nın üyesi gençler tarafından sürdürülecek. Roman Medya,...