CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’den Nefret Suçu

0
1349

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Parti Meclis Üyesi ve 26. Dönem Milletvekili olan Eren Erdem, son dönemlerde parti meclis üyeleriyle birlikte İstanbul’un belirli bölgelerinde ziyaretler gerçekleştiriyor. Seçim öncesi hazırlıklar kapsamında bozulan ekonomi ile ilgili vatandaşlar ile sohbetler gerçekleştiren Erdem, vatandaşların yorumlarını kendi sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. 30.01.2021 tarihinde kendi sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda ise Beykoz bölgesinde pandemi nedeni ile dükkanı kapanan bir vatandaş olarak ifade edilen bir kişi ile sohbetinde Romanlara yönelik ırkçı ifadeler yer aldı.

Videoda vatandaş, “Devlet yapacağı yardımı bilmiyor. İlla gideceksin devletin kapısına çingene gibi çalacaksın, dileneceksin ki öyle yardım ediyorlar. Böyle bir şey var mı?” söylemlerinde bulundu. Bu ifadelerin arkasından Eren Erdem, “Asla öyle düşünmeyin. Siz asil insanlarsınız, bu devlete vergi, stopaj veriyorsun. Bu devlet sizinle ayakta kalıyor. Asla kendinize Çingene, dilenci gibi sıfatlar yakıştırmayın.” ifadelerine yer verdi.

Roman sivil toplum kuruluşları ve platformlar bu söylemleri kendi sosyal medya hesaplarından “Ne zamandan beri yardım istemenin adı Çingenelik?”, “Asil olmak için Çingene olmamak mı gerekiyor?”, “Neden kendimize Çingeneliği yakıştırmamalıyız?” sorularını sorarak tepkilerini dile getirdi. Videoda geçen söylemlerin Romanların dilenerek para kazandığını ve asil olmadığını ifade ederek Çingeneliğin asil vatandaşlara yakıştırılamayacak kadar hakaret dolu bir cümle olarak yansıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi, Haziran 2015 seçimlerinde İzmir’den ilk Roman milletvekili çıkaran tek siyasi parti olmuştu. O tarihlerden bugüne kadar hala CHP İzmir Milletvekili görevinde bulunan Özcan Purçu, Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın üçüncü Roman milletvekili olmuştu. Son olarak 9 Nisan 2020 tarihinde CHP Bilim Platformu, “Romanlar için Yoksulluk ve Ayrımcılık Kader Olmasın: En Canlı Renklerimiz Solmasın” başlıklı bir politika notu hazırlamıştı. Bu yayınlanan bildiri içerisinde Roman yurttaşların dezavantajlı konumlarının ortadan kaldırılması konusundaki ilgisizliği ve yetersizliğinin Romanların sorunlarının kangrenleşmesine neden olduğuna dikkat çekilmişti. Bu çalışmada, kültürel önyargılar, sosyal haklardan yararlanamama ve ayrımcılık pratiklerinin, Roman yurttaşların yer yer eşit yurttaşlığa olan inancını yitirmesine neden olabildiği ifade edilmişti.

Roman hakları alanında hak savunuculuğu yapan sivil toplum kuruluşları ortak bir açıklama ile Cumhuriyet Halk Partisi’nde Parti Meclisi Üyesi olan Eren Erdem’i öncelikle partinin hazırlamış olduğu politika notlarını okumaya, ayrımcılık ve ırkçılık konularında bilinçlenmeye davet ediyor. Ayrıca nefret suçu barındıran ifadelerinden dolayı kendisinin Roman halkından özür dilemesini, istifa etmesini ve ırkçılık gibi çağımızın vebası olan bu hastalıktan bir an önce kurtulmasını temenni ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz