Ana Sayfa Haberler "İçimizdeki insanlığı alamazsınız"

“İçimizdeki insanlığı alamazsınız”

Sabih Güzel

Yağmurlu bir günde İzmir Kültür Park’ta, İsmet İnönü Sanat Evi’nin önünde Eyüp’ün telefonuna ulaşmaya çalışıyorum. İçeriye giriyorum, sahnede çalışanlar var, Eyüp de içlerinde. Beni fark edince gülümsüyor, kucaklaşıyoruz. “Abi, biz de bitiriyorduk, şimdi yemeğe gideceğiz, yemek sonrası da son provamızı yapacağız” diyor. Hep birlikte yemeğe gidiyoruz. Oyunun heyecanından ne yediklerinin farkında bile değiller. Dönüşte “Çay içmeyi unuttuk” dediklerini duyuyorum.

Son provada makinemi çıkarıp fotoğraf çekmeliyim ki daha sonra oyunu rahatça izleyebileyim. Oyun kesintisiz baştan sona prova ediliyor, düzeltmeler, eksiklikler gideriliyor. İzmir’deki tiyatro eğitmeni Turgay Girgin’in desteği de var. Bazen arkadan “Olmadı, şuradan tekrar girelim” şeklinde sesi geliyor. Prova bittiğinde oyuncuların hepsinde büyük bir heyecan görüyorum. Bana “Nasıl olmuş?” diye soran gözlerle bakıyorlar. Saat yaklaşıyor, seyirciler gelmeye başlıyor. Beş, on, yirmi. Seyirci geldikçe heyecan artıyor. Tümüyle dolmasa da yeterli seyirci var. Ve sahne…

Tiyatro Roman, 16 Aralık Pazar günü İzmir’de, 7. Uluslararası İzmir Tiyatro festivali bünyesinde “Eline Süpürgemin Teli Batsın” oyunuyla sahne alıyor. Oyun, kentsel dönüşümün Roman toplumu üzerindeki etkilerini hicvediyor. Bazen gülerek, bazen derin düşüncelere dalarak oyunu izliyoruz. Derken oyunculardan Cemal ağabeyin davudi sesi çınlıyor: “Hay, eline süpürgemin teli batsın!” Seyirci ayakta, dakikalarca alkışlıyoruz, oyuncular ise hem kendilerini hem de bizi alkışlıyor.

Kahvelerde, internet kafelerde provalar

Oyunun yazarı ve yönetmeni, hatta oyuncularından biri Eyüp Demirezen. Oyuncular ise mahalle sakinleri. İçlerinde emekli olan da var, öğrenci olan da. Bazıları işçi, bir oyuncu da müzisyen. Oyunun bir yıl önce başlayan çalışmaları evlerde, kahve köşelerde, internet kafelerde uygun olduğu zamanlarda da Bandırma Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılmış. Bazen bir kişi, bazen üç, bazen de beş. Arada toplu çalışma olanağı da bulmuşlar. Seçilen oyuncunun işi varsa, yerine başka oyuncu bulunmuş. Yaşanan tüm aksaklıklara rağmen çalışmalar meyvesini vermiş ve ilk kez 2018’in Mart ayında Bandırma’da sahne almışlar.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde “Çınarlı Çağdaş Gençlik” derneğinin başkanı Eyüp Demirezen tarafından kurulan Tiyatro Roman ekibi, geçen Mayıs ayında, derneklerinin 4. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir kez daha sahneye çıkmış. Konak Belediyesi Kent Konseyi üyesi Alper Yağlıdere’nin girişimleriyle de son olarak Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf’ın (TAKSAV) düzenlediği 7. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ne davet edildiler ve Bandırma dışında ilk defa sahneye çıktılar.

TAKSAV Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Sağlam, oyunun sonunda Tiyatro Roman ekibine teşekkür plaketi sunuyor, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Özcan Purçu da orada, oyuncuları kutluyor. Eyüp seyircilere oyunun geçmişini, hazırlanmalarını, buraya gelmelerini anlatıyor ve “Emeği geçen herkese, bizlere destek veren Bandırma Belediyesi ve Bandırma Şoförler Odası’na, buraya gelerek oyunumuzu izleyen sizlere çok teşekkür ederim” diyor. Benimse kafamda binbir düşünce, kulağımda Cemal ağabeyin sesi çınlıyor: “Dünyanın tüm yönetmeliklerini toplasanız, bizim tüm topraklarımızı alsanız da içimizdeki insanlığı, içimizdeki neşeyi alamazsınız.”

Keşke oyundaki olaylar sadece oyun olarak kalsaydı, hiç yaşanmasaydı diye düşünüyorum. Biraz buruk ama umutla oradan ayrılıyorum.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular