Ana Sayfa Dava Özcan Purçu ve AB Delegasyonu #SelendiDavası'nı Takip Ediyor

Özcan Purçu ve AB Delegasyonu #SelendiDavası’nı Takip Ediyor

SELENDİ DAVASININ 22. DURUŞMASINA ÖZCAN PURÇU VE AB DELEGASYONU DA KATILACAK

5 Ocak 2010 tarihinde Manisa’nın Selendi ilçesinde yaşayan Romanların evlerinin, çadırlarının yakılması ve ilçeden sürülmeleriyle ilgili görülmekte olan davanın 22. duruşması, 23 Aralık 2015 günü Uşak 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşmaya Roman milletvekili Özcan Purçu da katılacak. 2015 İlerleme Raporu’nda Türkiye’deki nefret suçları ve cezasızlık konularını endişe verici olarak değerlendiren Avrupa Birliği, Türkiye Delegasyonu’ndan bir temsilci ile davayı takip edecek.

25 Kasım’da gerçekleşen bir önceki celsede, 20 sanığın vekilliğini yürüten avukat davadan çekilmiş ve duruşma ertelenmişti. Davaya müdahil olarak katılan Ankara merkezli Roman Hakları Derneği’nin başkanı Yücel Tutal, bu durumu sanıkların cezasızlıktan faydalanmak için başvurdukları bir taktik olarak değerlendirmişti.

Selendi Davası emsal olabilir

Türkiye’nin her köşesinde Romanlara karşı işlenen ciddi boyutlardaki nefret suçlarının cezasız kalması saldırganlara cesaret veriyor. Ocak ayında İznik Davasındaki sanıkların beraat etmesinin ardından, Selendi Davası da cezasızlıkla sonuçlanırsa yeni linç girişimlerinin önü açılabilir.

Roman Hakları Derneği Başkanı Tutal, Selendi’de mağdur olan 21 aileyle görüşerek hazırlayıp mahkemeye sundukları sosyo-ekonomik durum raporuna atıf yaparak, “Selendi’den sürülen aileler psikolojik ve sosyolojik olarak iyi durumda değiller. Bu dava bundan sonra örnek teşkil etmesi açısından da çok önemli. Bu nedenle sanıkların ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve aşağılamak’ suçunun üst sınırından cezalandırılmalarını talep ediyoruz” dedi.

Söz konusu raporun tam metnine Roman Medya internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz: http://www.romanmedya.org/2015/12/23/selendi-arastirma-raporu/

Romanlara karşı işlenen nefret suçlarının cezasız kalmaması ve yeni linç girişimlerinin yaşanmaması adına, sizi Selendi Davası’nın takipçisi olmaya çağırıyoruz. 23 Aralık günü sosyal medya üzerinden #SelendiDavası hashtagi ile yapacağımız paylaşımlardan duruşmanın seyrini takip edebilirsiniz.


- Advertisment -

Most Popular