Ana Sayfa Haberler Edirne'de İnsan Hakları Tartışıldı

Edirne’de İnsan Hakları Tartışıldı

Roman Gençlik Derneği’nin, Sivil Düşün AB Programı desteğiyle yürüttüğü; “Roman Gençler ile İnsan Hakları” isimli toplantısı, 27-28 Mayıs tarihlerinde, Edirne’de gerçekleşti. Programa, on farklı ilden, yirmi üniversiteli gencin yanı sıra, Edirne Belediyesi, Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü, AFAD, İl Sağlık Müdürlüğü, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği ve çeşitli eğitim kurumlarından temsilciler katılım gösterdi.

İlk gün programı, Roman Gençlik Derneği Başkanı Selçuk Karadeniz ve Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitü Müdürü Yrd. Doç. Özcan Aygün’ün konuşmalarıyla başladı. Fatih Karabulut’un Roman Tarihi ve Serkan Baysak’ın Roman Soykırımı ile ilgili konuşmasının ardından, Roman Stratejik Eylem Planı ve SIROMA Projesi ile ilgili Volkan Ersoy’un bilgilendirme konuşması gerçekleşti. Konuşmaların ardından; istihdam, barınma, eğitim, sağlık sorunlarının tartışılması ve genç katılımcıların oluşturduğu çözüm önerilerinin sunulmasıyla devam edildi.

İkinci gün ise Edirne  Çocuk Hakları Derneği temsilcisi Nebahat Çavuş’un katılımcıları çocuk hakları ve Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği temsilcilerinin ise engelli hakları ile ilgili bilgilendirmesi ile başladı. Konuşmaların ardından, İznik Olayı üzerine tartışıldı ve gruplara bölünen genç katılımcılar, benzer vakalara ilişkin hazırladıkları çözüm önerilerini içeren sunumları paylaştılar.

Programın son aşamasında,Türkiye’de Roman örgütlenmesi, hak temelli çalışmalar ve gençlik politikaları tartışılarak, sonraki adımlara karar verildi.

[twitter_share]
- Advertisment -

Most Popular