Ana Sayfa Haberler Roman ve Dom Gençlere Siyaset Okulu

Roman ve Dom Gençlere Siyaset Okulu

Tuğçe Tutal

Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin Roman ve Dom gençler için düzenlediği “Bir Başka Siyaset Okulu”na katılan Tuğçe Tutal, deneyimlerini Roman Medya’ya yazdı.

4-10 Haziran tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilen siyaset okulunda, uzmanlar 20 Roman ve Dom gence siyaset ve sosyal politikalarla ilgili ders verdi. Avrupa Konseyi ve Olof Palme Uluslararası Merkezi tarafından desteklenen projede, aktif siyasetin içinde yer alan Başbakan Baş Danışmanı Prof. Dr. Necdet Subaşı, AK Parti 22.-23. Dönem İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, CHP 26. Dönem İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyar’ın yanı sıra Prof. Dr. Kenan Çayır, Prof. Dr. Fikret Adaman ve Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz gibi akademisyenler de ders verdi.

Katılımcılardan Tuğçe Tutal, altı gün süren eğitimde edindiği deneyimleri kaleme aldı.

‘Siyasetle benim ne işim olur’

Başka Bir Siyaset Okulu’na davet edildiğimde ilk düşüncem “Siyasetle benim ne işim olur” idi. Gidene kadar tereddüt ettim. Siyaset benim için daha çok meclisteki partilerin işiydi. Ama bu eğitim sayesinde aslında siyaseti günlük hayatta ne kadar çok kullandığımızı fark ettim. İyi ki de çekincelerime rağmen kendimi zorlamışım ve katılmışım.

Diğer katılımcılarla gittiğimiz gün akşam yemeğinde tanıştık. Hepimiz çok heyecanlıydık çünkü birbirimize anlatabileceğimiz, paylaşacağımız çok konu vardı.

Başlarda birbirimizle kaynaşmak için takım çalışmaları yaptık. Bizim takımın konusu Romanların yerel ve ulusal alanlarda yaşadığı sorunlardı. Kendi deneyimlerimizden yola çıkarak, başlıca sorunları sağlık, istihdam, barınma, eğitim ve önyargı olarak belirledik, bu konularda çözüm önerileri sunduk.

tutal 03

‘Fikirlerim çok değişti’

Takip eden günlerde ayrımcılık; yerel yönetim ve kent politikaları; sosyal politikalar; Türkiye’deki Roman sivil toplumu; sanat ve toplumsal değişim; çevre politikaları; siyasal iletişim; toplumsal cinsiyet; aktivizm ve kamusal hitabet konularında dersler aldık, sorularımızı uzmanlara sorduk.

Kamusal hitabet dersini alana kadar kendimi iyi ifade edebildiğimi düşünüyordum. Ancak dersten sonra kendimi ifade etmekte ne kadar yetersiz olduğumu fark ettim.

Her günün sonunda takımımızla sunumlar hazırladık ve değerlendirmelerde bulunduk. Beni en çok etkileyen sunumumuz, “Herkes farklı herkes eşit” sloganıyla hazırladığımız ve seslendirdiğimiz kamu spotu oldu.

Bu tür eğitimler benim gibi Romanlar ve diğer benzer grupların topluma katılımını sağlamak için çok değerli. Yaşadığım büyük ve önemli bir deneyimdi. “Siyasetle işim olmaz” diye çıktığım bu yolculuk sonrasında fikirlerim çok değişti.

Siyaset okulu sayesinde anladım ki Rom, Dom ve Lomların sorunlarını ancak içeriden gelen, bu sorunları bilen biri anlatabilir. Bunu yapabilmek için sosyoloji okumaya, Roman toplumunda daha aktif yer almaya karar verdim. Emeği geçen herkese müteşekkirim.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular