Ana Sayfa Haberler Sakarya'da Erken Evlilik Üzerine Araştırma

Sakarya’da Erken Evlilik Üzerine Araştırma

Özlem Anadol

Sakarya Romanlar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Açık Toplum Vakfı’nın desteklediği “Ne Çocuk Anne, Ne Hapiste Baba Projesi” kapsamında Sakarya’da 150 Roman kadınla görüştü. 13 ilçede, 14-60 yaş aralığındaki kadınlarla yüz yüze yapılan görüşmelerde Roman kadınlarda erken evliliğin nedenleri araştırıldı.

Untitled2

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Tanyel, projede elde edilen bilgileri 10 Haziran Cumartesi günü Sakarya’da düzenlenen toplantıda paylaştı. Roman kadınların başlıca sorunlarının ise eğitime devam edememeleri, ailelerin bilinçsizliği, sosyo-ekonomik sorunlar nedeniyle gençlerin ve ailelerin karşılaştığı zorluklar, rol model eksikliği, sosyal dışlanma, erken evlilik ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğu belirtildi.

Toplantıya katılan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Aile ve Toplum Merkezinden Psikolog Gülnur Ayşe Er ile Sakarya Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nden (ŞÖNİM) Sosyolog Gönen İşbitiren, erken yaşta evliliğin psikolojik ve fiziksel etkileri üzerine konuştu. Uzun yıllar öğretmenlik yapan İşbitiren, çocukların eğitimden kopuş süreçlerine değindi ve bu konuda neler yapılması gerektiği tartışıldı.

Roman Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tutal moderatörlüğünde gerçekleştirilen topantıda, Roman Hakları Derneği’nin gönüllü avukatları Şahin Antakyalıoğlu ve Süheyla Oğuz ise erken evlilikle ilgili hukuki ve yasal süreçleri aktardı. Sakarya Üniversitesi’nden Doç.Dr. Yusuf Genç, erken evliliğe dair yürüttüğü akademik çalışmaları paylaştı. İzmir Çağdaş Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Keser ise İzmir’de Roman kadınlarla deneyimlerini aktardı.

Toplantıda erken yaşta evlilik konusunda alınması gereken önlemler belirlendi. Buna göre ailelerin bilinçlendirilmesi, eğitim seferberliği, aile ve okul arası iletişimin geliştirilmesi, eğitime erişimde ortaya çıkan sosyo-ekonomik sorunların önenüne geçilmesi ile okuyan genç sayısının artırılarak rol modellerin olması yönünde adımlar atılmasına kararlar verildi. Roman dernekleri ve sivil toplum örgütleri arasında da ortaklıklar oluşturularak birlikte hareket edilmesi yönünde görüş bildirildi.

[twitter_share]

- Advertisment -

Most Popular